"SPRÁVNÁ STŘEDNÍ"

zajímavou formou jen 15 minut denně
ve skupině motivovaných vrstevníků
s osobní podporou zkušené kurátorky
online z pohodlí svého domova
Jediný online kurz pro osmáky a deváťáky,
který pomůže vybrat střední školu a naučí plánovat svoji profesní budoucnost
hravě zvládnete jedno z nejsložitějších rozhodnutí pro celou rodinu
Syn je v 8. třídě, do výběru se nijak nehrne. Na všechny otázky odpovídá "Nevím..."
Už jsme s dcerou strávili tolik času rozhovory. Netlačíme, do ničeho nenutíme, spíše vyprávíme své příběhy, ale stále máme pocit, že s ní to nehne. Pořád neví co chce studovat.
Dcera si umínila, že chce studovat taneční konzervatoř. Proboha, vždyť se tím neuživí. Jak ji říci, že by se měla porozhlédnout také po něčem jiném?
Mám tolik různých zájmů, baví mne hodně věcí, že si vůbec neumím vybrat směr, kterým bych se měl ubírat.
Vím, že neudělám přijímačky z matematiky, ale chci mít maturitu, protože povolání, o kterém sním, se vyučuje na vysoké škole. Co mám dělat? Učitelka mi řekla, že jedině učňák.
Vůbec nevím, kde mám začít. Byla by nějaká rada?
Chci se stát streamerem, ale to se na žádné škole nevyučuje. Potřebuji vůbec nějaké vzdělání?
Máme doma rezignované dítě. Vůbec se s námi nebaví. Je neustále zalezlá se sluchátky v uších. Dříve bezproblémová jedničkářka už vykazuje zámky vyhoření. Absolutní ztráta zájmu o školu, natož střední.
O tom, který způsob práce ti bude vyhovovat více, v čem se ti může dařit, hodně napoví tvoje dnešní zájmy, přístup ke škole, komunikace s kamarády.

Chápu, že je těžké ve 14ti vybírat povolání "na celý život",

přesto je hodně důvodů, proč to neponechávat náhodě a nerozhodovat "na poslední chvíli"
Jediným zdrojem spolehlivých informací o tvých schopnostech a předpokladech jsi ty. Testy mohou podpořit sebepoznání, ale nedokážou spolehlivě určit, které z tvých schopností se vyplatí rozvíjet.
Mnoho povolání, která budou aktuální za 5 nebo 10 let, ještě vůbec neexistuje, přesto už dnes jsou náznaky trendů, které je důležité brát v potaz.
Odbornost je a vždy bude konkurenční výhodou. Zároveň existují návyky, které se ve škole nevyučují. Výběr střední školy ti pomůže pochopit, které z nich potřebuješ rozvíjet paralelně se studiem.
Vědci z Británie a Austrálie pozorovali několik stovek lidí a jejich spokojenost s životem a prací po dobu více jak 30 let. Zjistili, že ti nejšťastnější a nejúspěšnější si již na střední utvářeli představy o práci a o svém dospělém životě.
Chytré plánování vzdělání ti v budoucnu pomůže bezbolestně zvládat pracovní změny a dosahovat svých osobních cílů bez ohledu na proměnlivý a nepředvídatelný svět. Nedávná britská studie (2019), která po dobu 10 let sledovala profesní postup mladých lidí, kteří v 15ti letech využili služeb kariérového poradenství, ukázala nejen jejich spokojenost s výběrem povolání. Tito lidé oproti svým vrstevníkům mají o 8 a více % vyšší příjmy.

Obsah a harmonogram kurzu

Tvůj záměr a představivost určují tvoji cestu. To platí i pro výběr vzdělání. V této lekci se zaměříme na výběr povolání v kontextu celého života. Odpovíš si na otázky: K čemu potřebuji vzdělání? Co očekávám od střední školy? Co je pro mne práce? A co znamená úspěch? Zamyslíš se nad tím, co ovlivňuje tvá rozhodování. Napíšeš si seznam svých osobních cílů a stanovíš si kritéria pro výběr střední školy.
Lekce 1. Naplánuj si cestu k rozhodnutí
2 videolekce, 1 audiopodcast
2 pracovní listy

Používat v práci své silné stránky chce odvahu. Většina lidí si totiž myslí, že k úspěchu vede dřina a překonání slabin. V této lekci se naučíš pojmenovávat svoje talenty a zájmy. Budeme je hledat ve školních předmětech, mimoškolních zájmech a zcela obyčejných činnostech. Pochopíš, co spojuje tvoje dětské záliby, současné zájmy a budoucí povolání. Uvidíš, že už dnes máš co nabídnout a získáš několik tipů na povolání, které se ti hodí.
Lekce 2. Silné stránky a povolání
2 videolekce, 2 audiopodcasty
4 pracovní listy
Listovat v katalozích oborů, studovat stránky škol může být velká výzva stejně, jako vyhledávat vhodnou pracovní nabídku na pracovních portálech. V této lekci hravě zvládneš vyhledat školy v tvém okolí, o kterých si možná dokonce nikdy neslyšel(a). Vytvoříš si seznam zajímavých oborů, uvidíš různé alternativní profesní cesty, kterými se můžeš vydat. Nahlédneš do budoucnosti některých povolání.
Lekce 3. Přehled škol, výběr oborů
2 videolekce, 1 audiopodcast
3 pracovní listy
Tento kurz a výběr oboru se od obvyklého testovacího způsobu liší. Vede tě nejen k sebepoznání a poznání různých možností profesního uplatnění, ale pomáhá odpovědět na otázku: "Jak seberealizace v povolání mi pomůže žít kvalitní život a mít dobré uplatnění nehledě na okolnosti?" V tomto kroku dospěješ k finálnímu rozhodnutí, naplánuješ si návštěvy škol a přípravu k přijímacím (nebo talentovým) zkouškám. Dozvíš se, jak vyhodnotit svoje šance na přijetí a s jistotou dosáhnout svého cíle.
Lekce 4. Tvoje budoucnost: vzdělávací a profesní cíle
2 videolekce, 1 audiopodcast
3 pracovní listy
Kurz zahájíme přípravným týdnem. Seznámíš se s platformou, na které běží kurz, vytiskneš si všechny pracovní listy, vyplníš svůj harmonogram a připojíš se ke skupině v Telegram, kde bude probíhat naše komunikace. Seznámíme se se skupinou, domluvíme se na pravidlech, abychom se všichni cítili dobře. Tento týden zahájíme zamýšlením se nad tím, jak můžeme v dnešní době vybírat povolání.
Lekce 0. Seznámení s programem a se skupinou
2 videolekce
práce ve skupině
Jediný termín v 1. pololetí školního roku 2021/22
1. týden
2. týden
3. a 4. týden
5. a 6. týden
7. týden
Krátké videolekce a audiopodcasty (5 - 10 min.) a textová zadání s vysvětlením
Kurz na platformě Thinkific s velmi přívětivým a intuitivním ovládáním můžete si pouštět na smartphonu.
12 pracovních listů
Originální katalog maturitních oborů
Seznam otázek ke dnům otevřených dveří
Osobní podpora kurátora v průběhu celého kurzu v uzavřené skupině v Telegram
Stáhněte si podrobnější program kurzu a odpovědi na časté dotazy (také ve formátu pro pohodlnější čtení na smartphonu)
Adam, 18 let
Odcházím s jistotou, že budoucnost závisí jen na mně, vytvoří ji moje vědomá volba. S Adamem jsme se potkali o rok později, kdy už byl v maturitním ročníku. Jeho první slova byla "Jsem letos tak šťastný." Již začátkem školního roku měl vybrané vysokoškolské obory (bude studovat dva), maturitní předměty a naplánovaný čas na přípravu k přijímacím zkouškám. Kromě školy podniká a má řadu jiných zájmů, kterým se věnuje. Odbouraný stres z nejistoty nejenže uvolnil spoustu energie, ale i v budoucnosti před každým důležitým rozhodnutím Adam už dnes přesně ví, jak bude postupovat.
Lukáš, 15 let
Odcházel jsem z kurzu s tím, že vím, který další krok mám udělat. Mám jistotu, kterou střední školu chci studovat, takže teď budu zjišťovat další informace, abych si vybral dobře. Mám více motivace se učit, protože teď už chápu, jaký to má smysl, i když občas to může být nuda. Lukáš je už dnes úspěšným absolventem střední školy, kterou si vybral sám a na které patřil k jedním z nejlepších studentů.
Aneta, studentka SŠ
Donutilo mne to k tomu, abych se zamyslela nad tím, zároveň co mne baví a v čem můžu být užitečná! Zjistila jsem, že práce nemusí být přesně to, co jsem si vysnila, ale i tak na ní jde vždycky najít něco pozitivního. Aneta studovala obor, který ji doporučili rodiče přesto, že se původně chtěla hlásit na policejní střední školu. Po programu se zbavila zklamání s učiněné volby, ale rozhodla se, že svůj směr stejně zkusí.
Tereza, studentka SŠ
Setřídila jsem si podmínky, podle kterých se můžu rozhodovat, které obory upřednostním. Zjistila jsem, jaká kritéria pro budoucí profesi jsou pro mne důležitá, a ani bych je předtím nečekala. O něco víc jsem poznala sebe sama.
Dagmar, 14 let
Díky tomuto programu jsem si uvědomila, že jdu správným směrem. Neobyčejné hry, úkoly a přátelská atmosféra. Podpora osobních názorů. Smartee pomáhá vyznat se v sobě, doplnit chybějící informace, nutí zamyslet se nad svoji budoucností a dává rozhled. Je to super možnost jak se vyznat v sobě.
Michal, 14 let
Je to zajímavé a poučné. Mám o čem přemýšlet. Obrovský náboj pozitivních emocí, mnoho nových známých. Silná motivace k dosažení vytyčených cílů. Tento trénink je velký posun nejen k tomu, aby člověk přemýšlel, ale také aby se rozhodl a něco udělal. Netradiční systém profesní orientace.
Anna, 15 let
Program mi pomohl vybrat povolání. Dokonce jsem zcela změnila přístup k tomu, jak jsem vybírala. Přišla jsem na trénink, protože jsem si říkala, že pokud v průběhu následujících dvou let nedokážu vybrat vysokoškolský obor, hotovo, jsem v koncích... Pochopila jsem, že výběr profese může být celoživotním procesem. Pouze je potřeba umět vybírat.
Michal Navrátil
táta Vítka, majitel firmy Picas
Vítek se k našemu velkému překvapení rozhodl pro studium v Anglii a to ještě před absolvováním vašeho kurzu nechtěl ani slyšet o tom, že by studoval na škole, kde by musel být na internátě. Přijali ho na školu Portsmouth. Bude tam studovat ekonomii, psychologii a business. Podle vyjádření školy je to dobrá kombinace. Musím říci, že opravdu na mne ve volbě povolání začal působit sebejistěji. Evidentně začíná tušit co asi přibližně chce a jde si za tím, i když ví, že musí kvůli tomu zabrat více než kdyby šel na školu v Čechách. Díky Vašemu kurzu si nastartoval zajímavou budoucnost. Ještě jednou děkuji za to.
Kateřina Studnicová
maminka Tey
Chtěla jsem Vám poděkovat za profesionální přístup na víkendovém kurzu. Dcera byla nadšená, cítila podporu vás všech. Měla jsem pocit, že vyšla ven z kurzu jako sebevědomá dívka. Věřím, že jí ta cvičení budou ku prospěchu :) Také si pochvalovala i práci ve skupině, obvykle před chlapci má tendenci se moc neprojevovat, ale Vám se to zřejmě nějak povedlo, protože jsem si všimla ten večer kromě nadšení i smutku. Tea si absolutně samostatně vytvořila plán kroků, které potřebuje podniknout k výběru a je si jistá vlastní volbou. Uvědomila jsem si, že teď mám dokonce klidnější spánek.
Kurz běží na platformě Thinkific s intuitivním ovládáním. Platforma sice nemá mobilní aplikaci, ale v pohodě se připojíš i na svém smartphonu. Přímo ke každému úkolu a každé lekci máš možnost položit otázku v diskuzi.
Pro všechny účastníky jednoho běhu budeme mít skupinu v messengeru Telegram. Určitě bude důležité se připojit a být zde aktivní. Je to ústřední komunikační prostor kurzu, který není určen pro rodiče. Telegram můžeš mít v telefonu a také na počítači.
První týden ve skupině budeme věnovat tomu, že se poznáme, abychom se všichni cítili dobře a bezpečně. Možná takto na dálku mezi svými novými spolužáky najdeš kamarády, s kterými zůstaneš v kontaktu i na střední.
Každý pracovní den budeš dostávat zprávy k aktuální lekci a úkolu, můžeš zde pokládat otázky, reagovat na komentáře spolužáků, sdílet svoje výsledky. V Telegramu budeme zadávat další zajímavé úkoly, které se do kurzu nevešly, ale vyplynou z jeho průběhu. Najdeš zde příklady povolání a odkazy na školy. Zkrátka se ti nestane, že nebudeš vědět co máš dělat a jak to máš udělat.
Všechny lekce kurzu se ti otevřou hned na začátku. Uvidíš jeho strukturu, stáhneš si harmonogram a pracovní listy. Můžeš procházet kurz svým tempem, rychleji, než skupina, ale pozadu nebo o samotě tě rozhodně nenecháme.
Podpora rodičů ve výběru střední školy je velmi důležitá. Pro rodiče je také důležité vědět, jak se ti v kurzu a v tvém rozhodování daří. Proto v 6. týdnu kurzu pořádáme živý webinář pro rodiče účastníků, kdy odpovíme na všechny podstatné otázky.
Odrazuje tě, že budeš muset se prokousávat kurzem samostatně? Bojíš se, že něčemu nebudeš rozumět? Anebo že sice začneš, ale nedokončíš?
Webinář pro rodiče
V tomto kurzu se ti nic podobného nestane díky osobní podpoře kurátorky a síle skupiny
Podrobně se podíváme na tvé zájmy, úspěchy, motivaci, talenty, silné stránky a předpoklady, naučíš se je pojmenovávat. Pochopíš, které z nich jsou důležité pro výběr budoucího povolání.
Kurz tě naučí chytře plánovat svoje vzdělání
Chytré plánování vzdělávací cesty ti pomůže nemrhat časem a potenciálem, v budoucnu plánovat svoji profesní cestu, dosahovat lepších výsledků a naplňovat vlastní představy o práci a osobním životě. Budeš vědět, čím je výhodné doplnit svoji kvalifikaci.
Již na základní škole získáš dostatečné představy o pracovním uplatnění v oborech, o kterých budeš uvažovat. Pomůže ti to již v průběhu studia chytře plánovat brigády, stáže, sbírat užitečné kontakty, zkoušet různé možnosti a vybírat si pro sebe tu nejlepší cestu.
a profesní cestu, využívat příležitostí a být vždy aktuální

Jste rodič a uvažujete o kurzu
pro svého syna nebo dceru? Pak

- vaše rodičovské argumenty, obavy a pochybnosti budou uslyšeny a pochopeny, vaše dospívající dítě dostane od vás tu nejdůležitější podporu, na kterou si bude pamatovat celý svůj život,
- ušetříte spoustu času, protože nebudete muset obíhávat různé školy a vzdělávací veletrhy (které se letos možná ani neuskuteční), zkoumat studijní plány oborů ve snaze pochopit, který z nich odpovídá schopnostem a předpokladům vašeho teenagera,
- jak napsala maminka jedné úžasné slečny, která dnes studuje pedagogickou střední školu, „dnes mám mnohem klidnější spánek",
- čím samostatnější bude váš teenager, tím více času budete mít pro sebe a pro své možná už dávno zapomenuté zájmy nebo pro restart své vlastní kariéry, a také méně obav o jeho nebo její budoucnost,
  - vaše dítě bude připraveno na značné ekonomické změny, které nastartovala současná situace, a které se projeví na trhu práce za 4 roky, kdy zrovna bude vycházet střední školy.
   Kateřina Málková
   autorka a kurátorka kurzu
   Do roku 2016 ředitelka pro rozvoj Bezones, a.s., start byznys platformy pro firmy a podnikatele, poradenství pro začínající podnikatele (mimo jiné kouč pro startupy v projektu Czechekosystem agentury Czechinvest). V letech 2002 - 2010 jednatelka soukromé společnosti ve stavebnictví, zodpovídala za finanční, procesní a personální řízení. Spolupráce s Jihočeskou hospodářskou komorou, se společnostmi Blockchain.info a Minebox, Trido, Servis Climax, VPO Protivanov, Sulko, Otherm, Paramont CZ aj.

   Promovala v roce 1998 v oborech "Finance a bankovnictví" a "Hospodářská politika a správa", absolventka Diplomatické akademie Cyrila Svobody (hlavní program).
   zakladatelka Smartee, projektu na podporu profesního sebeurčení mládeže,
   autorka pracovních sešitů "8 mýtů o volbě budoucího povolání. Reloaded", které v současné době používá ve výuce více jak 350 základních škol,
   lektorka kvalifikačních programů v kariérovém poradenství pro pedagogy ze základních a středních škol (téměř 500 odškolených hodin).
   student 1. ročníku Střední průmyslové školy Purkyňova, Brno
   Filip
   "Mezi mé koníčky patří e-sport a posílování. Také jsem taková třídní vrba, vždy se snažím vyslechnout spolužáky a podpořit je, když jím není dobře. Od 13 přemýšlím nad tím, že bych chtěl podnikat. Rodiče mne v tom podporují. Také mi jde matika. Výsledky profesních testů mne vedly k Managementu sportu nebo Podnikání. Podal jsem přihlášku na sportovní gymnázium, ale cítil jsem, že to není ono. Vůbec jsem si neuvědomoval, že ve fyzice téma elektrický proud chápu velmi snadno. Díky aktivitám ve Smartee jsem začal přemýšlet právě o těchto směrech. Nakonec jsem podával přihlášky na Autotronika a Mechanika Elektrotechnika. Napoprvé jsem se dostal na druhý obor, na první sice ne, ale rozhodl jsem se, že se nebudeme odvolávat. Studuji jednu z nejlepších technických škol v Brně, jsem se svým výběrem spokojený."

   "Správná střední"

   registrace na online kurz
   4 650
   Termín, který Vám nejvíc vyhovuje

   * Cena je konečná a neobsahuje DPH (nejsem plátce).
   Kurz můžete uhradit v průběhu odeslání objednávky platební kartou, anebo později na fakturu, kterou Vám zašlu po zpracování objednávky. Po odeslání objednávky obdržíte její automatické potvrzení. Podmínky poskytnutí služby se řídí Všeobecnými obchodními podmínkami.
   Click to order
   Objednání online kurzu "Správná střední"
   Total: 
   Jméno, příjmení (zákonný zástupce)
   Váš e-mail
   Telefonní číslo
   Fakturační adresa
   Objednávám pro
   Jak se jmenuje (jméno a příjmení)? Do jaké třídy chodí?
   V souladu s evropským nařízením pro ochranu osobních údajů GDPR poskytuji souhlas ke zpracování osobních údajů dítěte ve věku do 16 let v rozsahu JMÉNO, PŘÍJMENÍ a E-MAILOVÁ ADRESA po dobu 1 roku pro poskytnutí přístupu k online kurzu a Mailchimp pro e-mailovou podporu v průběhu kurzu.
   Do tohoto pole prosím napište SOUHLASÍM
   Payment method
   Program a průběh kurzu, termíny pro školní rok 2021/22
   a odpovědi na časté dotazy rodičů.