smartee.cz

Veletrhy středních škol 2023/24

(informace na této stránce vychází ze stránek pořadatelů jednotlivých veletrhů, projekt Smartee není pořadatelem žádného z nich)
Obvykle všichni deváťáci netrpělivě čekají na vzdělávací veletrhy. Doufám, že letos veletrhy ve všech krajích proběhnou naživo. Vybírat střední školu virtuálně, pouze na základě video prezentací oborů a informací na webech škol, totiž je opravdu těžké. Je to prostředí, kde člověk stráví 4 roky svého života, do kterého vstoupí ještě jako dítě a které opustí už jako téměř dospělý. Je hodně důležité se setkat s lidmi, učiteli a studenty, a procítit atmosféru prostředí, které tě bude formovat.

Problém je jen v tom, že návštěva veletrhu nebo dnů otevřených dveří by neměla být prvním krokem k výběru povolání. Chápu tvoje námitky. A samozřejmě, již v 7. nebo v 8. třídě určitě tuto návštěvu doporučuji. Ale pokud jsi deváťák a stále nevíš, co chceš studovat, pak příteli, návštěva veletrhu by měla být pomyslnou třešničkou na dortu, nikoli prvním krokem tvého rozhodování.

Představ si, že mnoho lidí si stále myslí, že existuje jedno jediné povolání, to nejlepší, které se jím hodí. Neustále hledají svoje po-volání nebo očekávají, že někdo jiný jím řekne, co mají ve svém životě dělat. Jenže to je také chyba. Tvoje znalosti a schopnosti, tvé silné stránky se hodí ke mnoha povoláním, která existují a která teprve vznikají. Stejně dobře můžeš uspět v textilním designu, krajinářské architektuře, stát se veterinářem nebo chovatelem koní či exotických zvířat.

Že to zrovna nejsou směry, které tě zajímají? Nevadí. Můžeš napsat svůj vlastní seznam. A pokud tě zajímá, jak na to, neváhej a připoj se k našemu kurzu "Správná střední". Po jeho absolvování budeš vybírat střední školy na veletrzích s přesností nanochirurga.

Veletrhy středních škol 2022 / 23
(aktuální informace pro školní rok 2023/24 čekejte v červenci 2023)
kliknutím na položku budete přesměrováni na stránku pořadatele veletrhu