Dnes youtuber, zítra strojař, pozítří designér emocí

Jak pomoci nerozhodnému teenagerovi vybrat školu a budoucí povolání správně?
13. ledna 2024
Kateřina Málková, zakladatelka Smartee.cz
Doba čtení 12 min.
Doba poslechu 12 min.
Kromě situací, kdy si myslíme, že si děti vybírají nevhodné povolání, které se nám nezdá, existují i další případy, které rodičům dokážou zvednout tlak.
Jak nerozhodnému teenagerovi pomoci vybrat školu a budoucí povolání správně?
Jednoho krásného dne vaše dítě prohlásí, že přesně ví, jakou školu si vybrat a co chce v budoucnu dělat. S úlevou si vydechnete a zaradujete se, tomu že tuto etapu má vaše rodina za sebou a že to proběhlo dost snadno na rozdíl od historek, které vyprávěli vaši známí. Brzy se však ukáže, že vaše radost byla předčasná. Protože váš syn najednou přijde s tím, že se nestane geologem, ale herním designérem, nebo může to být ještě „horší" – travel-blogerem, protože ti vydělávají dost peněz a ještě k tomu cestují po světě. Kdo by to nechtěl? Jenže vůbec netuší, co má studovat, co může dělat po škole, jak se takovým blogerem stát a jak si nakonec vydělat na živobytí. Zkrátka neví vůbec nic, jen to, že bloger je „hustý" a těžit bitcoiny je ještě lepší.

Především vás chci uklidnit. To, že dítě dvacetkrát změní svůj názor a každý týden přijde s novými nápady, je naprosto v pořádku. Hledání svého povolání je proces, který vyžaduje čas a také potřebujete mít varianty, z kterých si nakonec vyberete.

(Tento článek si můžete poslechnout ve formě podcastu.)

Interaktivní pracovní sešit (76 str.)
pro žáky 8. a 9. tříd ve formátu pdf,
který nemusíte tisknout
Výběr střední školy a budoucího povolání nemusí být nuda.

Dokonce to, že to probíhá takto, je skvělé. Ukazuje se totiž, že vaše dítě přistupuje k výběru povolání aktivně, že má zájem se rozhodovat, že přemýšlí o tom, co chce v budoucnu dělat a jaké jsou možnosti. A pokud jsou mezi jeho favority taková zvláštní povolání jako foodbloger, digitální etik nebo designér emocí, můžete mít ze svého syna či dcery opravdovou radost, protože jsou v kontaktu s realitou a všímají si nejen tradičních profesí (právník, účetní, obchodní zástupce), ale i dalších možností, které na trhu práce skutečně existují.

Mimochodem to, že se s vámi váš teenager dělí o své nápady, je také dobré znamení. Ukazuje se, že vám důvěřuje a že máte skvělý vztah.

„Jenže on vůbec nechápe, co takový bloger dělá doopravdy a jak se tím dá uživit," - namítnete.

Je to tak. Ale nezapomínejte na to, že vaše dítě je teprve na začátku své cesty profesního sebeurčení a s takovým těžkým úkolem se zhošťuje poprvé ve svém životě. Berte to spíše jako hru a pomozte svému synovi nebo dceři takovou neobvyklou profesi podrobněji prozkoumat.

Začněte mu pokládat otázky:

Co takový módní bloger dělá?
Jak vypadá jeho typický pracovní den?

A co musíš umět, aby ses stal úspěšným blogerem, návrhářem nebo programátorem CNC?

A kde se tomu dá naučit?

Co se ti na této profesi líbí?

Proč si myslíš, že se ti bude dařit?

Víš o někom, kdo se tím živí?
Kde ses vůbec dozvěděl o tomto povolání?

Co jiného může dělat člověk, který umí dobře mluvit, fotit, počítat, psát atd.?
Mimochodem, všimli jste si, že jsem vlastně vyjmenovala tři různé profese: travel-bloger, food-bloger a fashion-bloger? Vidíte, jak rozmanitý je svět bloggingu. A co teprve se dá říct o dalších odvětvích!

Na tuto situaci, kdy dítě každou chvíli přichází s novými nápady a neustále mění svůj názor, se můžeme podívat i z jiného úhlu pohledu. Jde o to, že teenager ještě nemá představu o tom, jak si z různých možností vybírat. Jak každou z nich vyhodnotit? Kde hledat informace? Jaké informace o školách, o oborech, o vlastních schopnostech a tužbách, o perspektivách povolání jsou důležité? Jak pochopit, která z možností je pro něj nejvhodnější?

Může vás také zarazit to, že teenager se rozhoduje impulsivně a kategoricky může tvrdit, že se rozhodl, aniž by dokázal svoje rozhodnutí odůvodnit. Může vás také znepokojovat, že vaše dítě mluví o nějakých fantastických ekofarmářích, zatímco kolem sebe vidíte, že jsou žádané normální profese, jako je ekonom, inženýr, elektrikář.

Ale i to je v pořádku. Zaprvé, jako dospělý člověk už umíte plánovat a ze zkušenosti víte, jak postupovat, když si chcete najít práci. Také první volbu povolání již máte dávno za sebou. Ale dospívající se tomu teprve učí a je důležité, aby prošli všemi fázemi výběru samostatně, i když je to zdlouhavé a možná pro vás a pro něj vyčerpávající. Díky tomu, že teď tímto procesem projde, v dospělosti nebude mít problémy s výběrem zaměstnání a pracovním uplatněním.
Za druhé, na trhu práce v obrovském množství nabídek si obvykle všímáme jen těch příležitostí, které odpovídají naší profesní „bublině", a jiných si prostě nevšímáme, což neznamená, že neexistují.
Dospělí mají tendenci jít osvědčenou cestou, zatímco teenagery zajímají nové věci. A to je také velmi dobře, protože trh práce se hodně mění. Vzpomeňte si na dobu před 15 lety, jaký telefon jste používali tehdy a jaký používáte nyní? A věděli jste před 20 lety, že budou existovat nějaké sociální sítě? Dnes ani HR profesionálové a experti zabývající se trhem práce nedokážou přesně předpovědět, po jakých profesích bude za 10 let poptávka a jaká nová povolání vzniknou.

(Zamyslet se nad tím Vám tento článek publikovaný na portálu jobs.cz "11 profesí, které před deseti lety neexistovaly").

Nakonec to, že váš teenager přichází s různými variantami profesí, tradičních i neobvyklých, je dokonce důležité ocenit a pochválit. Protože důležitou dovedností pro budoucí profesní úspěšnost a spokojenost bude schopnost se přizpůsobit častým změnám. To znamená, že člověk si může nyní vybrat nějaké povolání, jenže se za 2 - 5 - 10 let svět změní, bude se měnit také on sám, a tak bude schopen bez problémů najít nové příležitosti, využít své znalosti a zkušenosti v jiných směrech, o kterých dnes vůbec nic nevíme. Pro generaci rodičů dnešních teenagerů to není zcela přijatelné. Hledáme přece stabilitu a jistotu. Ale generace našich dětí je jiná, a to je přirozené.
Můžete svému dospívajícímu dítěti pomoci strukturovat proces výběru povolání tak, aby u každé možnosti našel informace o pracovním prostředí, v němž představitel profese, o kterou má zájem, pracuje, o typickém pracovním dni, o pracovních podmínkách, o kompetencích a dovednostech, které takový odborník potřebuje mít, o tom, co takového člověka asi baví a zajímá. Proč si váš syn nebo dcera myslí, že v tom budou dobří?

Dnes děti mají spoustu možností jak vyhledat takové informace. Mohou „si popovídat" s Bingem nebo ChatGPT a položit jim tyto otázky. Umělá inteligence jim pomůže prozkoumat i velmi neobvyklá povolání a také pochopit, co jsou to kompetence, jaké odborné znalosti potřebují zástupci různých povolání a dokonce jakou perspektivu mají obory a povolání, o které se vaše děti zajímají.

S prozkoumáním různých profesí vám může pomoci také aplikace Můj život po škole, která pomůže zjistit kolik vydělávají zástupci různých profesích a jakou mají perspektivu budoucího uplatnění. Děti si můžou zkusit spočítat svůj domácí rozpočet vycházející z čistého platu. Na úvodní stránce uvidíte rozcestník pouze 4 krajů, ale nenechte se tím rozhodit. Vyberte si kterýkoli z nich, i když neodpovídá místu vašeho bydliště.

Na stránkách Edukee.cz se také dozvíte o různých povoláních a také můžete získat představu o tom, jaké školy bude lepší studovat. Výběr povolání v těchto aplikacích je samozřejmě dost omezený a vzdělávací dráha může také vypadat zcela jinak, ale obecně pro první seznámení s obory to postačí. Koneckonců při výběru střední školy úkolem teenagera není vybrat si konkrétní povolání na celý život, ale lépe pochopit sebe sama, naučit se orientovat se v různých možnostech a samostatně si vybrat obor, první profesní směr.
I v tomto případě je důležité, aby rodiče se nestavili do role vševědoucích odborníků, ale aby spíše podpořili svoje děti v tomto dobrodružném pátrání.
I když tento proces není vůbec snadný, může být pro rodiče a děti velmi stresující, ale jak jsem říkala na začátku, zkuste to brát spíše jako hru, nikoli jako osudové rozhodnutí, které má zpečetit osud vašeho dítěte.

Příště se společně zamyslíme nad situací, kdy se teenagerovi líbí povolání nebo škola, pro kterou objektivně nemá vlohy nebo prospěch. Zůstaňte se mnou na vlnách smartee. Tyto podcasty pro vás připravuje Kateřina Málková, zakladatelka projektu smartee, kariérové poradenství a vzdělávání. V příštím podcastu konečně nabídnu dvě aktivity, které jsem vám slíbila minule, ale které se z časových důvodů a logiky věcí do tohoto článku nevešly.