Proč mi máma nerozumí? Jak překonat mezigenerační propast s rodiči a cítit, že jim na tobě záleží

28. září 2024
Kateřina Málková, zakladatelka Smartee.cz
Doba čtení 3 min.
Máma ti říká, že střední škola je důležitá, ale ty máš pocit, že ti nerozumí. Možná ti říká, abys něco udělal(a) jinak, a ty máš pocit, že jenom vytýká a neslyší, co si myslíš. Taky už se ti stalo, že jsi v afektu vybouchl(a) a vzal si její slova osobně?
Nemusíš si myslet, že jsi v tom sám(a). Spousta teenagerů cítí, že se jim rodiče odcizují. Když mi bylo 15, i já jsem si myslela, že mé mámě na mně vůbec nezáleží a vůbec mne neslyší, když se jí snažím něco říci. Není to jenom tvůj pocit. Navíc svět se za posledních 30 let hodně změnil a tvoji rodiče vyrostli v úplně jiné době. To, co se jim zdá jako „rozumné rady“, ty můžeš vnímat jako absolutně neaktuální. Ale co když existuje způsob, jak si lépe porozumět?

Jak změnit svůj pohled a zlepšit komunikaci s rodiči? Ano, je to tak, nejen rodiče, ale i ty dokážeš ovlivnit spoustu věcí.
1 / Neber vše osobně
Když máma nebo táta něco vytýkají, neznamená to, že si o tobě myslí něco špatného. Oni mají strach o tvou budoucnost, protože svět je složitý a oni chtějí, abys uspěl(a). Ale často to říkají tak, že se tě to dotkne. Co kdyby ses zkusil(a) na chvíli zastavit a zeptal se sám sebe: „Co se mi to snaží vlastně říct?“ Zkus oddělit emoce od obsahu. Možná zjistíš, že za jejich radami je starost o tebe, ne kritika.

2 / Zkus je poslechnout
I když se ti zdá, že „všechny rady jsou k ničemu“, zkus někdy prostě poslouchat. Nemusíš hned souhlasit, ale zkus porozumět tomu, co ti rodiče říkají. Když dáš najevo, že jejich názory slyšíš, otevřeš cestu ke konstruktivnímu rozhovoru. Můžeš říct něco jako: „Rozumím, co mi chceš říct, ale taky mám svůj pohled na věc.“ Tím rodičům ukážeš, že se snažíš komunikovat dospěle.

3 / Nereaguj hned
Když tě něco naštve, snadno vybuchneš. Ale zkus si dát pauzu. Představ si, že máš v sobě „emoční reset tlačítko“, které ti umožní se na chvíli uklidnit. Pak teprve začni mluvit. Když nejednáš jako horká hlava, máš šanci navázat na smysluplný rozhovor a nerozpoutat jen další hádku.

4 / Pamatuj, že často jsou ve stresu
Rodiče jsou ve stresu, možná víc, než si myslíš. Práce, povinnosti, starost o rodinu... Někdy prostě nemají čas na dlouhé rozhovory. To ale neznamená, že tě ignorují. Možná jim můžeš říct, že by sis přál(a), aby měli chvíli čas si s tebou v klidu promluvit. Třeba po večeři, nebo o víkendu. Vědí, že jsi v důležitém období života, a většinou se budou snažit najít si čas.

Online kurz "Správná střední"
  • Objev své talenty a začni si více věřit
  • Nauč se vybírat povolání ve světě plném změn a nejistot
  • Najdi obory a školy, které ti budou dávat smysl a bavit
Zdá se, že všichni kolem tebe už vědí, na kterou školu půjdou, který obor chtějí studovat, ale ty se pořád nedokážeš rozhodnout?
Rodič jako kouč. Jak požádat o podporu

Pokud máš pocit, že rodiče s tebou mluví hlavně o tom, co děláš špatně, můžeš zkusit změnit dynamiku. Požádej je o radu, jako by byli tví trenéři nebo kouči. Řekni jim něco jako: „Vím, že se mi někdy nedaří ve škole, ale rád(a) bych, abys mi pomohl(a) najít způsob, jak to zlepšit.“ Tím jim dáš najevo, že jejich názor respektuješ, ale zároveň si o tom chceš popovídat konstruktivně.

Vnímej, co můžeš ovlivnit

Mít pocit, že ti rodiče nerozumí, je nanic. Ale tím, že změníš své reakce a začneš komunikovat otevřeněji, můžeš hodně ovlivnit to, jak se spolu bavíte. Za všemi našimi reakcemi stojí silné emoce, které ve skutečnosti dokážeme ovládat. Když to zkusíš, uvidíš, že i rodiče tě začnou lépe chápat. Ne vždy bude všechno růžové, ale bude to lepší a lepší. A to za to stojí, ne?


Chcete vybrat takovou školu, která bude bavit a zároveň nastartuje vaši úspěšnou profesní budoucnost?
Tyto publikace a kurz Vám s tím zaručeně pomohou
E-book (pdf, 43 str.) Vám pomůže podívat se na výběr střední školy očima dítěte a uvidět, v čem se přístup dětí liší od přístupu dospělých. Dokážete více porozumět svému dítěti a díky připraveným otázkám začít se s ním/ní bavit o výběru střední. Najdete v něm informace o novinkách v přijímacím řízení pro rok 2024, odkaz na katalog středních škol a radu, jak se v něm orientovat, důležité termíny přijímačkového roku a doporučení k návštěvám veletrhů.
Interaktivní pracovní sešit-trénink pro žáky 8. a 9. tříd základních škol (76 str., pdf). Krok za krokem provede teenagera procesem sebepoznání, pomůže pojmenovat talenty a silné stránky nejen v rámci školních předmětů, naučí vybírat povolání ve světě, který se neustále mění.
Pomohl už více než 3000 žákům. Sešit využívají ve výuce téměř 500 základních škol.

Online kurz pro žáky 8. - 9. tříd základních škol a víceletých gymnázií. K výběru střední školy se můžete připravovat postupně a s předstihem. Díky kurzu se Váš teenager naučí rozumět sobě, dokáže se zorientovat ve velké nabídce oborů a škol, stanovit si kritéria výběru a nahlédne do své dospělé budoucnosti nejen z profesního úhlu pohledu. Kurz podpoří jeho nebo její sebevědomí a sebedůvěru, naučí stanovovat si profesní cíle a podpoří vnitřní motivaci.