Proč mi máma nerozumí? Jak překonat mezigenerační propast s rodiči a cítit, že jim na tobě záleží

28. září 2024
Kateřina Málková, zakladatelka Smartee.cz
Doba čtení 3 min.
Máma ti říká, že střední škola je důležitá, ale ty máš pocit, že ti nerozumí. Možná ti říká, abys něco udělal(a) jinak, a ty máš pocit, že jenom vytýká a neslyší, co si myslíš. Taky už se ti stalo, že jsi v afektu vybouchl(a) a vzal si její slova osobně?
*
Tento článek je chráněn autorským právem. Pokud z něj chcete citovat nebo jej využít pro své materiály, uveďte prosím zdroj. Děkuji za respektování mé práce.
Nemusíš si myslet, že jsi v tom sám(a). Spousta teenagerů cítí, že se jim rodiče odcizují. Když mi bylo 15, i já jsem si myslela, že mé mámě na mně vůbec nezáleží a vůbec mne neslyší, když se jí snažím něco říci. Není to jenom tvůj pocit. Navíc svět se za posledních 30 let hodně změnil a tvoji rodiče vyrostli v úplně jiné době. To, co se jim zdá jako „rozumné rady“, ty můžeš vnímat jako absolutně neaktuální. Ale co když existuje způsob, jak si lépe porozumět?

Jak změnit svůj pohled a zlepšit komunikaci s rodiči? Ano, je to tak, nejen rodiče, ale i ty dokážeš ovlivnit spoustu věcí.
1 / Neber vše osobně
Když máma nebo táta něco vytýkají, neznamená to, že si o tobě myslí něco špatného. Oni mají strach o tvou budoucnost, protože svět je složitý a oni chtějí, abys uspěl(a). Ale často to říkají tak, že se tě to dotkne. Co kdyby ses zkusil(a) na chvíli zastavit a zeptal se sám sebe: „Co se mi to snaží vlastně říct?“ Zkus oddělit emoce od obsahu. Možná zjistíš, že za jejich radami je starost o tebe, ne kritika.

2 / Zkus je poslechnout
I když se ti zdá, že „všechny rady jsou k ničemu“, zkus někdy prostě poslouchat. Nemusíš hned souhlasit, ale zkus porozumět tomu, co ti rodiče říkají. Když dáš najevo, že jejich názory slyšíš, otevřeš cestu ke konstruktivnímu rozhovoru. Můžeš říct něco jako: „Rozumím, co mi chceš říct, ale taky mám svůj pohled na věc.“ Tím rodičům ukážeš, že se snažíš komunikovat dospěle.

3 / Nereaguj hned
Když tě něco naštve, snadno vybuchneš. Ale zkus si dát pauzu. Představ si, že máš v sobě „emoční reset tlačítko“, které ti umožní se na chvíli uklidnit. Pak teprve začni mluvit. Když nejednáš jako horká hlava, máš šanci navázat na smysluplný rozhovor a nerozpoutat jen další hádku.

4 / Pamatuj, že často jsou ve stresu
Rodiče jsou ve stresu, možná víc, než si myslíš. Práce, povinnosti, starost o rodinu... Někdy prostě nemají čas na dlouhé rozhovory. To ale neznamená, že tě ignorují. Možná jim můžeš říct, že by sis přál(a), aby měli chvíli čas si s tebou v klidu promluvit. Třeba po večeři, nebo o víkendu. Vědí, že jsi v důležitém období života, a většinou se budou snažit najít si čas.

Jak vybrat střední školu
v klidu a chytře?
V dnešním světě je těžké si být něčím jistý? Jaké vzdělání bude mít za pár let hodnotu, když se všechno mění tak rychle. I s tímto vám poradí tato příručka. Ukáže na co je důležité se soustředit, aby vás nezklamal váš výběr ani řadu let po ukončení střední školy.
Rodič jako kouč. Jak požádat o podporu

Pokud máš pocit, že rodiče s tebou mluví hlavně o tom, co děláš špatně, můžeš zkusit změnit dynamiku. Požádej je o radu, jako by byli tví trenéři nebo kouči. Řekni jim něco jako: „Vím, že se mi někdy nedaří ve škole, ale rád(a) bych, abys mi pomohl(a) najít způsob, jak to zlepšit.“ Tím jim dáš najevo, že jejich názor respektuješ, ale zároveň si o tom chceš popovídat konstruktivně.

Vnímej, co můžeš ovlivnit

Mít pocit, že ti rodiče nerozumí, je nanic. Ale tím, že změníš své reakce a začneš komunikovat otevřeněji, můžeš hodně ovlivnit to, jak se spolu bavíte. Za všemi našimi reakcemi stojí silné emoce, které ve skutečnosti dokážeme ovládat. Když to zkusíš, uvidíš, že i rodiče tě začnou lépe chápat. Ne vždy bude všechno růžové, ale bude to lepší a lepší. A to za to stojí, ne?



Autorka je zakladatelkou projektu Smartee, který od roku 2016 poskytuje kariérové poradenství pro děti a mládež. Předtím strávila téměř 19 let v prostředí firem, kde působila jako jednatelka dvou společností a ředitelka pro personální a finanční řízení. Má zkušenosti s náborem zaměstnanců a stážistů a se spoluprací s lidmi různých profesí. V projektu Smartee se zaměřuje na kariérové poradenství a vzdělávání pro dospívající a dospělé.

Je autorkou pracovního sešitu „8 mýtů o volbě budoucího povolání“, který představila na mezinárodní konferenci IAEVG v Bratislavě v roce 2019. Jako lektorka spolupracovala s organizacemi jako NPI, CCV Pardubice a VÍM Brno a účastnila se řady konferencí pro kariérové poradce. Její semináře a webináře oslovily více než 1000 pedagogů, a díky projektovým dnům „Moje budoucnost, moje volba“ podpořila přes 2500 osmáků a deváťáků.
Ing. Kateřina Málková
zakladatelka Smartee
Kateřina Málková, smartee.cz